תפקידו של עורך דין חוזים

תפקידו של עורך דין חוזים הוא לצפות את עתיד ולהבין אילו קשיים, גלויים או נסתרים, צפויים להיתקל לקוחותיו. מבין המגוון הרחב של סוגי הסכמים וחוזים אותם עורך דין חוזים עורך ניתן למנות: הסכם שותפות, הסכם עבודה עם קבלן, חוזה שכירות בלתי מוגנת, חוזה שכירות חנות, חוזה זיכיון, הסכם חיים משותפים, הסכם גירושין, הסכם מייסדים, מכתב התראה באתר של עו"ד אלעד כהן והרשימה עוד ארוכה מאוד. כפי שניתן לראות, סוגי ההסכמים והחוזים הם מתוחמים שונים ולכן חובתו של עורך דין חוזים להתמקצע במגוון רחב של תחומים משפטיים.

הדגשים חשובים שעל עורך דין חוזים ליישם בבואו לערוך חוזה הם בין היתר: הגדרת הצדדים בחוזה, הגדרת מערכת היחסים בין הצדדים, קביעת התחייבויות הצדדים, קביעת מועדים לביצוע התחייבויות הצדדים וקביעת פיצויים מוסכמים מראש במידה ומי מהצדדים אינו מקיים את עקרונות והתחייבויות החוזה כמפורט בו. כל אחד מבין ההדגשים חשוב לא פחות מהשני. עם זאת, אילו הייתי חייב לבחור דגש אחד שחשיבתו עולה על האחרים היה זה הדגש לקביעת פיצויים מוסכמים במידה ומי מהצדדים יפר את סעיפי החוזה. דגש זה חשוב במיוחד מכיוון שבלעדיו לחוזה "אין שייניים", הווה אומר חוזה ללא פיצויים מוסכמים מגן פחות על העקרונות שהסכימו וחתמו עליהם הצדדים. פיצויים מוסכמים באים לתת מזור ראשוני לצד הנפגע שכן בדרך כלל הוא אינו צריך להוכיח נזק שנגרם עקב הפרתם אלא רק את הפרתם. כל זאת מבלי למנוע מהצד הניזוק להמשיך ולתבוע את שאר נזקיו בבית המשפט או בבוררות.

מתי על הצדדים לערוך חוזה ולהיעזר בעורך דין חוזים? – הזמן הטוב ביותר הוא מיד עם תחילת התגבשות הרעיון או קיום התנאים הדורשים את עריכת החוזה. עורך דין חוזים שהוא בעל ניסיון רב ידאג לכוון ולהדריך את הצדדים לדון בעיקר ולא בטפל. כמו כן, הערכות מקדימה עם עורך דין חוזים תאפשר בנייה נכונה יותר של החוזה והפיכתו לפשוט וקל יותר עבור הצדדים. רצוי מאוד להימנע ממצבים בהם הצדדים כבר הסכימו על סעיפים ותנאים כלשהם, שכן אז קשה מאוד להחזיר את הגלגל אחורה ולסכם על תנאים חדשים.

עלות של עריכת חוזה על ידי עורך דין חוזים – עלות עריכת חוזה משתנה בין כל תחום משפטי ומורכבות עריכת החוזה. כמו כן, ישנם חוזים בהם מקובל לשלם לעורך דין שערך אותם לפי אחוזים כגון: הסכם מכר דירה או חנות. מבין החוזים שעלותם אינה גבוה במיוחד ניתן למנות את חוזה שכירות בלתי מוגנת שעבורו מקובל לשלם בדרך כלל עלות של חודש שכירות. ומבין החוזים שעלותם יקרה יותר ניתן למנות את חוזים עסקיים כגון: הסכם זיכיונות או חוזי משפחה הדורשים הליך של גישור כגון הסכם גירושין.  

כך או כך, מומלץ מאוד תמיד להיוועץ ולהיעזר בעורך דין חוזים (גם כשעל הפרק הסכם עבודה עם קבלן) כשאתם עתידים לצאת לדרך חדשה עם או בלי שותפים. 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
שאיבת שומן – כל מה שאתם צריכים לדעת
בעבר חיו אנשים מאוכל שהם ליקטו ואספו ביער או בערבות. לאחר מכן התרחשה המהפכה החקלאית ואנשים חיו מגידול...
קרא עוד »
דצמ 11, 2018
המעמד של חוזה בעל פה לעומת חוזה בכתב
כאשר מסתכלים על המעמד של חוזה בעל פה לעומת חוזה בכתב אז אפשר לראות כי חוזה בכתב נחשב הרבה יותר מחייב...
קרא עוד »
נוב 09, 2021
מתי תצטרכו עורך דין מקרקעין?
הידעתם כי פעולות במקרקעין זו אחת הפעולות הסבוכות ביותר שעורך דין מבצע? כאשר אדם מן היישוב חושב על...
קרא עוד »
נוב 15, 2018