לא ידעת שהחשבונית מזויפת? תשלם בכל זאת!

חשבונית מזויפת

הנפקת חשבונית מס פיקטיבית היא עבירת מס. היא עבירה מהותית אם הנפקתה נעשתה במזיד, ביודעין, בניסיון להערים על שלטונות המס ולהסתיר מהם מידע ונתונים אמתיים. חשבונית מזויפת אינה משקפת נאמנה, ונכונה, את הנתונים האמתיים של העסקה או השירות

ניתן לזייף חשבונית ולהפוך אותה לפיקטיבית באחד משלושה הסוגים:

1 חשבונית פיקטיבית – שאינה משקפת את מלוא העסקה  או אף מונפקת חרף העובדה כי לא התקיימה כל עסקה ולא ניתן כל שירות. מטרתה היא להגדיל את ההוצאות ואת מס התשומות של מי שהיא ניתנת לו. לכאורה, וגם הלכה למעשה, חשבונית כזאת עשויה להיות מונפקת בשיתוף פעולה בין המנפיק למקבל, מה שהופך את מקבל החשבונית לשותף לדבר עבירה ולכן למי שעלול להיות מואשם בביצוע עבירת מס מהותית.

  1. חשבונית זרה – חשבונית שאמנם משקפת עסקה שבוצעה או שירות שניתן אך מי שמנפיק אותה אינו ספק השירות או מבצע אותה. אין עדויות וראויות לכך שהספק הוא המבצע עומדים מאחורי החשבונית שנוכתה. העבירה היא בכך שמי שמקבל אותה יכול לנכות את מס התשומות שבה בעוד מי שמנפיק אותה לא משלם במקביל את המס הנדרש בגין העסקה, וזאת גם במקרה שמי שניכה את החשבונית שילם למוכר את מלוא המס ללא ידיעת מנכה החשבונית.
  2. חשבונית מנופחת- חשבונית אשר על אף שהיא משקפת עסקה אמתית, הסכום הנקוב בה גבוה יותר מהסכום האמתי של העסקה או השירות.

אי ידיעה אינה פוטרת מתשלום

כאשר בעל עסק לא יודע שהחשבונית מזויפת לא מוטלת עליו אשמה פלילית, אולם גם אם אדם כל שהוא פעל בתום לב וביושר, תוך העדר מוחלט של כוונת עוון, ובעיקר לא ידע שהחשבונית מזויפת, הוא בכל זאת קיבל החזרי מע"מ מהמדינה על חשבונית או חשבוניות פיקטיביות שלא שיקפו עסקה או שירות אמתיים. אשר על כן ברגע שהתגלה שהחשבוניות מזויפות עליו להשיב לאלתר את הכסף למדינה וזאת מהטעם הפשוט שהכסף שייך לה. חובת מקבל החשבונית לוודא שהיא ניתנה כדין ושהיא תקינה.

המדינה אינה סלחנית במקרים של העלמות מס וגם במקרה זה היא עומדת על שלה ותובעת לקבל את הכסף המגיע לה. אף שלא מדובר בכוונת מכוון, עדיין אין פשרות על ההכרח למסור חשבונית תקינה, המשקפת עסקה או שירות אמתיים ואשר כל הפרטים בה תואמים את הערך וההיקף המלא של העסקה או השירות.

אם אתם מקבלים חשבונית ומתעורר אצלכם חשד, ולו גם קל, שמשהו בה אינו תקין- אל תהססו לפנות אל מי שהנפיק אותה ולוודא כי היא תקינה וכל הפרטים הכתובים בה נכונים.

בכל מקרה של ספק, קל וחומר של אי ידיעה, תיטיבו לעשות אם תפנו למשרד עורכי דין המתמחה בכל ההיבטים של מיסוי בכלל ועבירות מס בפרט.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כמה זמן לוקח למחוק רישום פלילי?
רישום פלילי עלול להיות כתם מעיק שמטריד את האדם. הרישום הזה עשוי לפגוע בעתיד שלו ולהגביל את ההצלחה שלו....
קרא עוד »
דצמ 19, 2019
סחיטה באיומים
עבירות של סחיטה באיומים הן לצערנו עבירות נפוצות בישראל. אנשים מכל גווני האוכלוסייה, מאנשים פשוטים...
קרא עוד »
אוק 06, 2021
איך מתמללים ריאיון?
תמלול ראיונות הוא תהליך שלוקח זמן. צריך הרבה מאמץ וריכוז כדי להאזין להקלטת האודיו, לרשום את כל המילים,...
קרא עוד »
אוק 21, 2022