תביעות קטנות - שאלות ותשובות

תביעות קטנות – שאלות ותשובות

אנשים רבים מתעניינים בתחום של תביעות קטנות, מאחר וברוב המקרים ניתן לפתור לא מעט סכסוכים משפטיים בתביעות קטנות, במקום לחכות חודשים ארוכים למשפט רגיל. כדאי לדעת כי מדובר על תביעה המוגשת על סכום של עד 34 אלף ₪, ולכן זוהי דרך מעולה לפתור סכסוכי שכנים, סכסוכים מול בית עסק או מקום עבודה וכדומה. היתרון המשמעותי ביותר של תביעות קטנות, הוא היכולת לפתור את הסכסוך בצורה מהירה, מאחר ומדובר על הליך משפטי הרבה יותר מהיר והרבה יותר יעיל, מאשר הליך משפטי רגיל.

מה כדאי לדעת על תביעות קטנות?

קודם כל, מדובר על תביעות המוגשות עד לסכום מסוים, המתעדכן אחת לתקופה, בהתאם ליוקר המחייה. מעבר לכך, מדובר על תביעות פשוטות יחסית, הניתנות לדיון מהיר ויעיל יחסית. כלומר, מדובר על תביעות שאינן כוללות מספר גבוה של עדים או ראיות, ולכן ניתן לסיים את הדיון במסגרת ישיבה קצרה אחת. כדאי לדעת כי השופט יכול להחליט האם לאפשר לנהל את התביעה כתביעה קטנה, או לחילופין, להעביר אותה לסדר דין מהיר או אפילו לתביעה רגילה.

מה מייחד תביעות קטנות?

קודם כל, מדובר על תביעות שאינן מכילות ייצוג על ידי עורך דין (קראו בהרחבה באתר של אסף פלג עו"ד), אלא אם כן מדובר על מקרים חריגים, הדורשים היתר מיוחד מבית המשפט. מעבר לכך, מדובר על תביעות שניהולן אינו כרוך בעלויות גבוהות, בניגוד לתביעות רגילות שיכולות להגיע למאות אלפי שקלים. 

מהי הבעייתיות בתביעות קטנות?

הבעייתיות העיקרית היא חוסר היכולת להיות מיוצג על ידי עורך דין תביעות קטנות, מאחר וכאשר מדובר על תביעה בין אדם רגיל לבין חברה, ישנו יתרון משמעותי לחברה, בזכות הניסיון שלה בבתי המשפט או היכולת שלה להעסיק משפטנים, שאינם מחזיקים ברישיון עריכת דין, אך בהחלט מיומנים ומנוסים בתחום.

אהבתם את המאמר, שתפו אותו בין חברים

אולי יעניין אותך?