כל מה שרצית לדעת על קניין רוחני וזכויות יוצרים

עורכי פטנטים

האם קניין רוחני הוא רק יצירת אומנות? בהחלט לא. נסביר מה יכול להיחשב לקניין רוחני ואיך ניתן לשמור על קניין רוחני מפני הפרות או גניבות.

להתייעצות עם משרד עורכי פטנטים >>>

קניין רוחני זה לא רק יצירות אומנות

זכויות יוצרים הן הזכויות של אנשים יוצרים, שכתבו או פרסמו שיר, סיפור, מאמר וכדומה. אבל קניין רוחני זה הרבה מעבר ליצירות אומנות כאלה ואחרות. קניין רוחני הוא בעצם נכס שנוצר על ידי מאמץ אינטלקטואלי או חשיבתי. כך לדוגמא, גם עיצוב בעל ערך מסחרי יכול להיות קניין רוחני. גם תוצאה של פעילות ארוכת שנים שמביאה למוניטין נחשבת במידה מסוימת לקניין רוחני. כלומר, ניתן למנוע מגוף אחר להשתמש במוניטין בצורה פוגעת, לא ראויה או מזיקה מבחינה עסקית או כלכלית.

מה יכול להיחשב לקניין רוחני

לא כל מחשבה שחולפת במוחו של אדם יכולה להיחשב כקניין רוחני. לא כל משפט שכתב אדם או שרבוט מזדמן ניתן לראות בו יצירה בעלת זכויות יוצרים. לרוב, יש צורך להוכיח ולהראות איזשהו ערך מיוחד או מאמץ מיוחד שהושקע בדבר. לדוגמא:

  • סימן מסחר הינו יצירה הראויה להיחשב כקניין רוחני כאשר מישהו יצר לוגו בר הבחנה ומקורי.
  • פטנט או תהליך טכנולוגי ייחשב כקניין רוחני כאשר הוא מפורט מספיק וכאשר ניתן להניח שלא מדובר בתהליך מובן מאליו שעומד בפני עצמו.
  • יצירה אומנותית ממשית, יצירה מוזיקלית, יצירה אומנותית וכיוצא באלה, מעניקים ליוצר את זכות היוצרים כאשר מדובר ביצירה מקורית בת הבחנה.

איך שומרים על קניין רוחני

שמירה על קניין רוחני יכולה להיעשות על ידי רישום פטנטים, רישום סימני מסחר וצעדים נוספים. בנוסף ניתן להגן על הקניין גם בצעדים משפטיים לפי הצורך.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
נהיגה בשכרות
נהיגה בשכרות היא נהיגה מאד מסוכנת כיוון שהשפעתו של האלכוהול יוצרת מצב שבו הנהג אינו אחראי לאופן...
קרא עוד »
יונ 07, 2020
השקעות נדל״ן – המדריך המלא למתחילים
נדל"ן הוא נושא שכולו עוסק בעתיד. כבר לא מדובר רק בקרקע ובבניינים. זה הפך למקור עושר. ככזה, זה הפך לאחד...
קרא עוד »
אפר 02, 2023
מתי תצטרכו עורך דין מקרקעין?
הידעתם כי פעולות במקרקעין זו אחת הפעולות הסבוכות ביותר שעורך דין מבצע? כאשר אדם מן היישוב חושב על...
קרא עוד »
נוב 15, 2018