כל מה שרצית לדעת על קניין רוחני וזכויות יוצרים

עורכי פטנטים

האם קניין רוחני הוא רק יצירת אומנות? בהחלט לא. נסביר מה יכול להיחשב לקניין רוחני ואיך ניתן לשמור על קניין רוחני מפני הפרות או גניבות.

להתייעצות עם משרד עורכי פטנטים >>>

קניין רוחני זה לא רק יצירות אומנות

זכויות יוצרים הן הזכויות של אנשים יוצרים, שכתבו או פרסמו שיר, סיפור, מאמר וכדומה. אבל קניין רוחני זה הרבה מעבר ליצירות אומנות כאלה ואחרות. קניין רוחני הוא בעצם נכס שנוצר על ידי מאמץ אינטלקטואלי או חשיבתי. כך לדוגמא, גם עיצוב בעל ערך מסחרי יכול להיות קניין רוחני. גם תוצאה של פעילות ארוכת שנים שמביאה למוניטין נחשבת במידה מסוימת לקניין רוחני. כלומר, ניתן למנוע מגוף אחר להשתמש במוניטין בצורה פוגעת, לא ראויה או מזיקה מבחינה עסקית או כלכלית.

מה יכול להיחשב לקניין רוחני

לא כל מחשבה שחולפת במוחו של אדם יכולה להיחשב כקניין רוחני. לא כל משפט שכתב אדם או שרבוט מזדמן ניתן לראות בו יצירה בעלת זכויות יוצרים. לרוב, יש צורך להוכיח ולהראות איזשהו ערך מיוחד או מאמץ מיוחד שהושקע בדבר. לדוגמא:

  • סימן מסחר הינו יצירה הראויה להיחשב כקניין רוחני כאשר מישהו יצר לוגו בר הבחנה ומקורי.
  • פטנט או תהליך טכנולוגי ייחשב כקניין רוחני כאשר הוא מפורט מספיק וכאשר ניתן להניח שלא מדובר בתהליך מובן מאליו שעומד בפני עצמו.
  • יצירה אומנותית ממשית, יצירה מוזיקלית, יצירה אומנותית וכיוצא באלה, מעניקים ליוצר את זכות היוצרים כאשר מדובר ביצירה מקורית בת הבחנה.

איך שומרים על קניין רוחני

שמירה על קניין רוחני יכולה להיעשות על ידי רישום פטנטים, רישום סימני מסחר וצעדים נוספים. בנוסף ניתן להגן על הקניין גם בצעדים משפטיים לפי הצורך.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אובדן כושר עבודה
אדם שהגיע לאובדן כושר עבודה, רצוי שיעשה כמה פעולות לפני שהוא מנסה להתקבל לעבודה אחרת. אדם זה יצטרך...
קרא עוד »
אפר 16, 2021
ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ: מה חשוב לדעת
ההחלטה על מתן צו עיכוב יציאה מהארץ יכולה להינתן בנסיבות שונות והיא ניתנת לאחר בדיקה ושקילה מעמיקים....
קרא עוד »
יול 05, 2019
עורך דין ירושה
מחפשים עורך דין ירושה? ישנם עורכי דין רבים וטובים בשוק ולא תמיד יהיה לכם פשוט למצוא את זה המתאים...
קרא עוד »
מרץ 01, 2021