חוק לשון הרע

אילו הוכחות דרושות בכדי להגיש תביעת לשון הרע?

על מנת לנצח בתביעה משפטית, לא מספיק שיש לנו "תחושה שננצח", לא מספיק שאנחנו מרגישים שעלינו ליהנות מצדק מסוים או שיש לנו קייס בעניין. בשביל לנצח אנחנו צריכים הוכחות, עובדות, ושאלה יוכיחו שאכן היתה עבירה על חוק לשון הרע. כלומר, זה הכרחי שאנחנו נוכיח שאכן נעשה לנו אי צדק, פגיעה מכוונת על פי החוק. 

דוגמא טובה לכך אפשר לראות במקרים של תביעת לשון הרע. תביעה זו מוגשת כאשר אדם או גורם מסוים, מפרסמים דברים בפומבי שאינם נכונים, אינם מגובים בעובדות, ויכולים לגרום לנו פגיעה בשם שלנו, פגיעה כלכלית, פגיעה חברתית, נפשית, אישית או אחרת. 

בשביל להגיש תביעה של לשון הרע, זה לא מספיק לחוש נפגעים וזה גם לא מספיק להראות שמישהו כתב עלינו דבר שלילי. למשל, אם מישהו כותב שהאוכל שאנחנו מכינים איננו טעים, זו לא עילה לתביעה, כמו שזו לא עילה לתביעה אם מישהו כותב עלינו שאנחנו לא חכמים או לא מנוסים בתפקיד מסוים. 

אילו הוכחות יכולות לעזור לנו

על מנת שנוכל להגיש תביעה ויהיה לנו סיכוי לנצח, צריך לספק מספר הוכחות: 

ראשית, שהדברים אכן נאמרו ופורסמו בפומבי. זה יכול להיות בספר, עיתון, תוכנית רדיו או טלוויזיה, אתר אינטרנט, רשת חברתית ועוד. 

שנית, שהדברים נאמרו ללא גיבוי בעובדות, נתונים, וכן מבלי לאפשר לנו להגיב עליהם. 

שלישית, שהדברים אכן עומדים במה שהחוק מכנה לשון הרע. לא מדובר בהצגת עמדה אישית אלא במשהו רחב יותר. 

ארבע, בשביל שהתביעה תתקבל, הרי שעלינו להוכיח את מידת הנזק שנגרם לנו. בין אם זה בהיבט הכלכלי או בהיבטים אחרים. 

חמש, רצוי לספק לא רק הוכחות אלא גם דוגמאות ממקרים אחרים דומים לשלנו. 

 

אהבתם את המאמר, שתפו אותו בין חברים

אולי יעניין אותך?

החזרי מס

החזרי מס

מתי נקבל החזרי מס? למי זה מגיע? ואיך בודקים זכאות להחזרים? תושבים ישראלים כבר יודעים כי קיימים מיליארדי שקלים(!) הנמצאים בקופות המדינה – חלקם כספים

קרא עוד »
שליח מהיום להיום

שליח מהיום להיום

לא מעט חברות, ארגונים ואפילו אנשים פרטיים, זקוקים לשירותיו של שליח מהיום להיום. הדבר נוגע בעיקר לשליחויות בתחום המשפטי, היות וברוב הפעמים יש צורך להעביר

קרא עוד »