חקירות מצ"ח

חקירות מצ"ח

לא מעט חיילים מוצאים את עצמם באמצע חקירות מצ"ח, או במילים אחרות- חקירות המתבצעות על ידי המשטרה הצבאית החוקרת. מדובר על חיילים הנחשדים בביצוע של עבירה כלשהי, בדיוק כפי שאזרחים נחקרים על ידי המשטרה. חשוב להבין כי המסגרת הצבאית שונה מהמסגרת האזרחית, היות והחוק הצבאי שונה מהחוק האזרחי. לכן חייל המואשם בעבירה, ייחקר על ידי המשטרה הצבאית ויישפט על ידי מערכת המשפט הצבאית. לכן חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בחוק הצבאי, על מנת לקבל את הייעוץ המשפטי המקצועי והמתאים ביותר למקרה. כדאי לזכור כי חקירות של מצ"ח אינן שונות בהרבה מחקירות משטרתיות, ולכן צריך להיזהר מטריקים שונים, שנועדו לגרום להפללה עצמית או להודאה. עורך דין שמבין בתחום, יוכל להיות נוכח בזמן החקירה ולוודא כי הדברים מתנהלים בצורה התקנית ביותר.

חקירות מצ"ח – מה מוביל לכך וכיצד להתמודד נכון?

קודם כל, חשוב לדעת כי חקירת מצ"ח יכולה להופיע לאחר תלונה שהוגשה כנגד חייל מסוים, למשל, תלונה על הטרדה מינית, שימוש בסמים או גניבת נשק. כמו כן, חייל עלול למצוא את עצמו מזומן לחקירה, במידה והוא הופלל על ידי חייל אחר, אשר האשים אותו בביצוע של עבירה מסוימת. כמובן שחייל שנתפס על חם, כאשר הוא מבצע עבירה פלילית, יועבר לחקירה של המשטרה הצבאית. 

בכל מקרה, מומלץ לשתוק ולא להגיד דברים מיותרים, עד להגעת עורך הדין. כדאי לשמור על רוגע וקור רוח, לבקש ייצוג של עורך דין צבאי ולהתעקש על כך, גם אם נאמר לכם שעורך הדין אינו פנוי כרגע. חשוב לא להיכנע ללחץ של החוקרים ומומלץ מאוד להתעקש על הזכויות שלכם. כדאי לדעת כי החוקרים יכולים להחזיק אתכם בחקירה, למשך 6 שעות בלבד.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אי ציות לרמזור אדום – מה העונש הצפוי על כך
המאמר באדיבות דוויק ברנט למרות שמעבר ברמזור אדום זוהי עבירה חמורה אשר עלולה לסכן משמעותית את הנהג,...
קרא עוד »
אוג 18, 2020
כמה אלכוהול מותר בזמן נהיגה לנהג חדש לעומת נהג ותיק?
נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא עבירה חמורה שבית המשפט מתייחס אליה בחומרה רבה. בישראל לצערנו, יש לא מעט...
קרא עוד »
אפר 05, 2021
עסקים משפחתיים
בעוד שאנשים רבים חושבים שהעסק המשפחתי הוא מקום עבודה מאוד יציב ובטוח, זה לא תמיד נכון. יש הרבה...
קרא עוד »
אפר 25, 2023