תביעות נפוצות ברשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית

בשנים האחרונות נדמה כאילו יש עלייה במקרי הרשלנות הרפואית. ממחקרים וסקרים עולה כי הדבר אינו נכון, אולם כן חלה עלייה במודעות כלפי הליכים רשלניים. בניגוד לעבר, היום אנחנו מרשים לעצמנו לשאול את הרופא שאלות שלא שאלנו בעבר, אנו מחפשים מידע באינטרנט, ומרשים לעצמנו לפקפק ולקבל חוות דעת נוספות למען השקט הנפשי וגם כדי ללמוד על טיפולים חדשניים שלא שמענו עליהם.

 

נזק רפואי, נפשי, רגשי, וכלכלי

חשוב לציין, רובם המוחלט של צוותי הרפואה מקצועי וטיפולם נדרש, ולא בכל מקרה של סיום רע אומר שמדובר ברשלנות רפואית. אולם פגיעה מרשלנות רפואית עלולה למוטט נפשית, רגשית וכלכלית, ולכן חשוב להגיע למיצוי ההליכים עם עורכי דין המתמחים בתחום, גם אם הרשלנות אינה בזדון.

 

אבחון שגוי או גילוי מאוחר של מחלות

הטבע שלנו הוא להזדקן ולמות, אך אנו עושים כל שביכולתנו כדי לדחות את הקץ. תוחלת החיים ממשיכה לעלות ובישראל היא כבר עומדת על יותר מ-80 שנות חיים. כתוצאה מכך אנחנו מבלים יותר בבתי חולים, שם לא אחת מסיבות שונות ומורכבות מתקבל אבחון שגוי או גילוי מאוחר של המצב, שבמקרים קיצוניים מוביל למוות. המקרה המדובר ביותר בשנים האחרונות של אבחון שגוי הוא המקרה של המוזיקאי אמיר פרישר גוטמן, שאובחן כחולה בסרטן והחל בטיפולים כימותרפיים. לאחר חודשים ארוכים של טיפול וסבל פנה הזמר לקבלת אבחנה נוספת, אז התברר כי לא לקה בסרטן, אלא במחלה אחרת שסימניה דומים לסרטן מסוג לימפומה.

תביעות רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בלידה

בישראל נולדים כ-180 אלף תינוקות בשנה בממוצע וזהו האירוע המשמח ביותר בחייה של משפחה. כבר במהלך ההיריון האישה נמצאת פיקוח הדוק ומעקב עם עשרות בדיקות על מנת לוודא שבריאותו של העובר תקינה עד שנולד תינוק בריא. אולם לא תמיד הלידה מסתיימת בחיבוק משפחתי ודמעות של שמחה, אלא ברגעי חרדה ודמעות של עצב. חוסר תשומת לב לפרטים הקטנים באופן רשלני עלול למקרה של תביעה בעקבות השלכות חמורות ולעתים בלתי הפיכות עבור היילוד והוריו.

 

ישנן סיבות רבות לרשלנות במקרה של לידה, כמו רופא שלא מסכים לתת ליולדת טיפול מסוים או מבצע הליך

ללא הסכמתה או מבלי להכיר מחלות רקע אפשריות, או ללא ציוד מתאים. לפעמים הרופא מתעכב בחילוץ עובר במצוקה, גורם לקרעים בנרתיק או משאיר חלקי שלייה ברחם. מצוקה עוברית שלא טופלה בזמן עלולה לגרום לשיתוק מוחין ואחוזי נכות גבוהים כתוצאה ממחסור בחמצן במוחו של היילוד.

 

רשלנות ברפואת שיניים

קשה למצוא ילד שישמח ללכת אל רופא השיניים וכבר מגיל צעיר מאוד אנחנו לומדים לפחד מכיסא העינויים והתאורה המלחיצה. הפחד די מובן כשמתחשבים בציוד המפלצתי וברעש שמשמיעים המכשירים, ומזכירים יותר רעש של מפעל מביקור אצל רופא. בין המקרים הנפוצים של רשלנות בתחום הזה ניתן למנות טיפולי שורש, טיפולים רשלניים בשיקום הפה, עקירת שן בינה שלא לצורך או טיפול שגוי שהוביל לזיהום בשן הבינה. לעתים תוצאותיו של טיפול רשלני מסתכם בכאבים ובסבל שניתן היה למנוע, אך במקרים אחרים מדובר בפגיעה אסתטית ובנזקים עד כדי קבלת אחוזי נכות.

 

למה לשים לב?

לפי חוק זכויות החולה, הרופא חייב להסביר לכם את מהות הטיפול, אורכו, סיכונים וסיבוכים אפשריים ומענה על כל שאלה שעולה בדעתכם. אל תקבלו "אין סיכונים" שכן בכל הליך קיימים סיכונים, גם אם נמוכים. רק לאחר מכן חתמו על טופס ההסכמה. אם הרופא לא החתים אתכם ולא פירט באוזניכם את תכנית הטיפול – ייתכן שקיימת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מהו הסכם בוררות?
כשאנו שומעים את המילה 'בוררות' אנו מיד נסחפים לפנטזיה אודות סרטי מאפיה ופשע, או אולי חושבים על העולם...
קרא עוד »
יול 27, 2020
סנגור פלילי
הגנה פלילית היא תחום מורכב מאוד וכמעט לכל מדינה בעולם יש חוקים משלה בנושא. מספר התיקים שנידו בבית...
קרא עוד »
יונ 18, 2022
מה העיתוי המתאים לפתיחת תיק גירושין
כשהמציאות מתדפקת על דלתנו, אנו מגלים פעמים רבות שלא כל מה שציפנו וייחלנו לו - מתגשם. כך מוצאים עצמם לא...
קרא עוד »
ספט 16, 2020