ייצוג פליטים

על המוסר של ייצוג פליטים בבתי משפט

פליטים מגיעים אל ישראל לאחר מסע ארוך שמתחיל במנוסה להצלת חייהם. תנאי המחייה במולדתם מעמידים אותם בסכנת חיים כך שהם נאלצים לעזוב את בתיהם, רכושם ולעתים גם את בני משפחתם ולברוח. מדינת ישראל כמו מדינות מערביות רבות אחרות קולטת מבקשי מקלט ומעניקה להם מעמד של פליט. רוב הפליטים מגיעים ממדינות בהם ישנה רדיפה בלתי פוסקת על בסיס דת וגזע. חזרה אל מולדתם מהווה סכנת חיים ממשית. 

ייצוג פליטים בבתי משפט נדרש על מנת לקדם בעבורם אשרת שהייה שתמנע את השבתם אל מולדתם. קיימים היום מקרים רבים בהם משרד הפנים מוציא צווים ששוללים את זכויותיהם של מבקשי המקלט. מעט מבקשי המקלט שקיבלו אישור שהייה בישראל אינם זכאים לזכויות סוציאליות בסיסיות. ייצוג פליטים בבתי משפט נדרש לקבלת זכויות קיום בסיסיות. 

בשביל מה צריך ייצוג פליטים בבתי משפט?

החוק קובע למבקשי המקלט זכות לפתוח בהליכים משפטיים כנגד החלטות מנהלתיות שנוגעות אליהם. בפועל, מבקשי המקלט אינם מסוגלים לממן ייצוג משפטי, אינם מודעים לזכויותיהם ולא דוברים את השפה המקומית. כך נוצר מצב בו זכויות של פליטים מופרות באופן יומיומי. לטובת הגנה על מעמדם וזכויותיהם פועלים עורכי דין ועמותות למימוש זכויותיהם. מעט מאוד עורכי דין עוסקים בתחום ובודדים הם הפליטים שאכן מסוגלים לממן את הייצוג המשפטי. 

מתי נדרש ייצוג פליטים בבתי משפט?

עורכי הדין שמייצגים את הפליטים נלחמים על מנת לשחרר אותן ממתקני הכליאה, לקבל אשרת עבודה ולהגן על זכויות אזרחיות וכלכליות. הפליטים בחלקם בעלי משפחות כך שילדיהם זקוקים לבתי ספר ומענה רפואי. עורכי הדין יחד עם עמותות שפועלות בתחום מקדמים את הזכויות של הפליטים מול רשויות החוק ומול הקהילה. יש למדינת ישראל חובה מוסרית לסייע לאותם פליטים ולספק להם תנאי מחייה בסיסיים. 

לקבלת ייעוץ מקצועי פנו עוד היום אל דפנה שגל פודור

אהבתם את המאמר, שתפו אותו בין חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך?

חוק אשראי הוגן

הלוואה היא עסקה פיננסית המאפשרת לצד אחד ללוות כסף מאחר ובדרך כלל מוחזרת בריבית. עם הפופולריות הגוברת של פלטפורמות מימון המונים והלוואות עמית לעמית, חשוב

קרא עוד »

עורך דין הוצאה לפועל

להלן היתרונות העיקריים של שימוש באיש מקצוע כמו עו"ד הוצאה לפועל שיכול להסיר את הדאגות הפיננסיות שלך מעיקולים ממתינים: איש מקצוע שיוכל להסיר את הדאגות

קרא עוד »