על המוסר של ייצוג פליטים בבתי משפט

ייצוג פליטים

פליטים מגיעים אל ישראל לאחר מסע ארוך שמתחיל במנוסה להצלת חייהם. תנאי המחייה במולדתם מעמידים אותם בסכנת חיים כך שהם נאלצים לעזוב את בתיהם, רכושם ולעתים גם את בני משפחתם ולברוח. מדינת ישראל כמו מדינות מערביות רבות אחרות קולטת מבקשי מקלט ומעניקה להם מעמד של פליט. רוב הפליטים מגיעים ממדינות בהם ישנה רדיפה בלתי פוסקת על בסיס דת וגזע. חזרה אל מולדתם מהווה סכנת חיים ממשית. 

ייצוג פליטים בבתי משפט נדרש על מנת לקדם בעבורם אשרת שהייה שתמנע את השבתם אל מולדתם. קיימים היום מקרים רבים בהם משרד הפנים מוציא צווים ששוללים את זכויותיהם של מבקשי המקלט. מעט מבקשי המקלט שקיבלו אישור שהייה בישראל אינם זכאים לזכויות סוציאליות בסיסיות. ייצוג פליטים בבתי משפט נדרש לקבלת זכויות קיום בסיסיות. 

בשביל מה צריך ייצוג פליטים בבתי משפט?

החוק קובע למבקשי המקלט זכות לפתוח בהליכים משפטיים כנגד החלטות מנהלתיות שנוגעות אליהם. בפועל, מבקשי המקלט אינם מסוגלים לממן ייצוג משפטי, אינם מודעים לזכויותיהם ולא דוברים את השפה המקומית. כך נוצר מצב בו זכויות של פליטים מופרות באופן יומיומי. לטובת הגנה על מעמדם וזכויותיהם פועלים עורכי דין ועמותות למימוש זכויותיהם. מעט מאוד עורכי דין עוסקים בתחום ובודדים הם הפליטים שאכן מסוגלים לממן את הייצוג המשפטי. 

מתי נדרש ייצוג פליטים בבתי משפט?

עורכי הדין שמייצגים את הפליטים נלחמים על מנת לשחרר אותן ממתקני הכליאה, לקבל אשרת עבודה ולהגן על זכויות אזרחיות וכלכליות. הפליטים בחלקם בעלי משפחות כך שילדיהם זקוקים לבתי ספר ומענה רפואי. עורכי הדין יחד עם עמותות שפועלות בתחום מקדמים את הזכויות של הפליטים מול רשויות החוק ומול הקהילה. יש למדינת ישראל חובה מוסרית לסייע לאותם פליטים ולספק להם תנאי מחייה בסיסיים. 

לקבלת ייעוץ מקצועי פנו עוד היום אל דפנה שגל פודור

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עורך דין ירושה
מחפשים עורך דין ירושה? ישנם עורכי דין רבים וטובים בשוק ולא תמיד יהיה לכם פשוט למצוא את זה המתאים...
קרא עוד »
מרץ 01, 2021
מהו מספר SSN?
אזרחים רבים בארץ ובעולם, אשר עומדים בקריטריונים מסוימים, מחויבים בהגשת דוחות מס מידי שנה לרשויות המס...
קרא עוד »
מרץ 30, 2022
בחירת עורך דין ביטוח סיעודי
בחירת עורך דין ביטוח סיעודי היא משימה לא פשוטה. ייתכן שתצטרך להקדיש שעות למחקר, לקרוא ביקורות...
קרא עוד »
נוב 23, 2022