מהו חוק הסיעוד ואיך הוא יכול לעזור לכם?

דברים שחשוב לדעת על חוק הסיעוד

אחד החוקים החשובים ביותר בספר החוקים הישראלי, הוא חוק הסיעוד. זה חוק שמשפיע או יכול להשפיע על כל אחד מאיתנו. הגיע הזמן שנכיר אותו.

להכיר את התחום לעומק

אף אחד מאיתנו לא מצפה ולא חושב שיום אחד הוא יידרש להשתמש בשירותים סיעודיים, אף אחד מאיתנו לא חושב שיום אחד החיים שלו ישתנו מקצה לקצה והוא יידרש לעזרה בכל דבר שקשור לניהול משק הבית ולביצוע פעולות סטנדרטיות. אך מאחר וזה אפשרי, הרי שהמדינה חוקקה את חוק הסיעודי שיעזור לנו להתגבר על כך. אבנר הייזלר מומחה בביטוח סיעודי ממליץ לנו להבין מה החוק אומר, כיצד להתייחס אליו ואיך אנחנו יכולים להשתמש בו כשנידרש לכך.

על מנת להבין את המשמעות של חוק הסיעוד וכיצד הוא יכול לעזור לנו, צריך להבין תחילה מה זה אומר "אדם במצב סיעודי". ההגדרה של מצב זה קובעת שמדובר באדם שלא יכול לבצע פעולות בסיסיות, יומיומיות שנדרשות לניהול אורח חיים סדיר. למשל, ניקיון, ארוחות, סידורים ועוד. מן הסתם יש דרגות שונות של אנשים במצב סיעודי, וצריך לומר, שברמת העיקרון אין הגבלה על גיל, גם צעירים עם מוגבלויות מסוימות או מחלות שאינם יכולים לטפל בעצמם, נחשבים סיעודיים.

מה זה חוק הסיעוד וכיצד הוא בא לידי ביטוי?

חוק ביטוח גמלת סיעוד מאפשר לספק כלים לאנשים שנמצאים במצב סיעודי ומעוניינים להמשיך ולהתגורר בביתם. אם הם מעוניינים לעבור למקום בו מטופלים אנשים סיעודיים אז מן הסתם, הם יקבלו עזרה דרך אותו מקום. אך אם הם מעוניינים להמשיך ולהתגורר בבית, אז החוק בא לרשותם ומספק להם עזרה.

איזו עזרה החוק מספק להם?

חוק ביטוח גמלת סיעוד, כפי שניתן להבין, מספיק סכום כסף מסוים בו אפשר להשתמש בשביל להביא מטפל שיעזור להם ביום יום. בין אם זה אומר, ברחצה, ניקיון, אוכל וכדומה. הרעיון הוא שיהיה איתם מישהו שיעזור ויטפל בהם, בין אם באופן מלא ובין אם באופן חלקי.

בשביל ליהנות ממה שהחוק מספק, הם צריכים לעבור בדיקות ומבחנים של ביטוח לאומי אשר יוכיחו, כולל מבחן הכנסה, בשביל להוכיח שאכן הם זכאים לקבל את הגמלה.

בסיכומו של דבר, החוק נועד להקל עליהם ולעזור להם לקבל עזרה כפי שהם זקוקים לה.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עריקות – 5 טיפים מעו"ד צבאי שאתם ‏חייבים לדעת ‏
לא כולם יודעים, אך המשפט הצבאי הינו שונה באופן מהותי מהמשפט הכללי. כל מי שמצא את עצמו נשפט בכלא צבאי,...
קרא עוד »
נוב 16, 2018
הטרדה מינית היא עבירה פלילית – מהי הטרדה מינית | חייבים לדעת
בזמן האחרון אנו עדים לתופעה בה תנועת METOO פרצה לחיינו ומשנה את הדרך בה אנו חושבים ומתנהגים ליד נשים....
קרא עוד »
אוק 25, 2018
מהו הסכם שיתוף במקרקעין?
הסכם שיתוף במקרקעין הוא הסכם בין שני צדדים או יותר החולקים את השימוש והבעלות על חלקת קרקע. ההסכם יכול...
קרא עוד »
אוק 19, 2022